Jedním z nezbytných úkonů přípravy trávníku na zimu je vertikutace. Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech vytvoří během vegetace ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu. Tato vrstva nazývaná travní plsť, může být i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Vašemu trávníku hrozí udušení. Silná a nepropustná vrstva travní plsti zapříčiňuje mělké zakořenění trávníku – kořenový systém nezakoření do hloubky ale rozrůstá se do plochy ve vrstvě travní plsti. Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá, protože kořeny nedosáhnou na vláhu v hlubších horizontech půdy.
Tvoří se místa s řídkým zárůstem, kde se může jednoduše usazovat plevel. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik nebezpečných plísňových a houbových onemocnění. K zajištění zdravého, silného a hlubokého zakořenění je odstraňování travní plsti nezbytné. Vertikutace se provádí zpravidla 2x v roce a nabízí vám optimální způsob, jak se zbavit nepříjemných důsledků travní plsti. Podzimní vertikutační období začíná koncem srpna a trvá až do konce září. Po vertikutaci vypadá trávník poničený. Není to však důvod k obavě. Vzniklé volné plochy se po hnojení zacelí. Větší holé plochy je nutno doset vhodnou regenerační směsí.
Všechny druhy vertikutátorů, ať motorové nebo ruční vertikutační hrábě, jsou vybaveny ostrými noži, které odstraňují travní plsť z trávníku. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do travního drnu.
Při tomto opatření je důležitý pokud možno těsný odstup vertikutačních nožů, aby se vrstva plsti intenzivně rozřezala a aby se odumřelý rostlinný materiál mohl pečlivě z drnu odstranit.
Nemějte obavy, že vertikutací svému trávníku uškodíte, právě naopak. Pokud trávník přihnojíte vhodným trávníkovým hnojivem a podle potřeby dosejete regenerační směsí, budete překvapeni jak rychle se obnoví perfektní vzhled.
Za pomoci vertikutačních nožů dojde i k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků, vyčeše se veškerý přebytečný materiál a trávník se tak zmlazuje.
Neméně důležité je, že zásah omezí růst dvouděložních rostlin (plevelů), zejména s listovými růžicemi přisedlými k povrchu půdy – trávník pak lépe přijímá vláhu živiny a vzduch.